2/05/2013

Po pięćdziesięciu latach rozmów. Po pięćdziesięciu tysiącach wywiadów. Czas na was! Tak napisał niedawno do swoich widzów Larry King. Prowokacyjnie, bo przecież nie odchodzi z telewizji, choć nagrywa już tylko dla Internetu. A mógłby to wreszcie rzucić - w tym roku skończy 80 lat. Mimo wieku jest wciąż w świetnej formie. Każdy może pytać, ale tylko King potrafi tak słuchać. Piszę to z zazdrością.

Nie wiem jak to się robi, żeby w tym zawodzie być tak długo, tak dobrym. Jak nie oszaleć? Jak się nie poddać? Jak nie odejść przed czasem? Zdaję sobie sprawę, że każdy ma swój moment „dość”. Piotr Kaczkowski kiedy był moim szefem w Trójce mówił - jak nie dotkniesz, nie będziesz miał prawa opowiadać o tym słuchaczom. Jak nie zobaczysz - nie będziesz wiarygodny. Byłem gówniarzem kiedy wypowiadał te słowa. Mieliśmy na rozmowę tyle, ile trwał najdłuższy wtedy utwór King Crimson.

Dziś wiem lepiej, że ta praca bez podróży na dłuższą metę nie ma sensu. Jutro wspólnie z Tomaszem Wasilewskim z TVN Meteo ruszamy pociągiem przez Mińsk, Smoleńsk do Moskwy a w piątek samolotem do Jakucka. Po mróz, spokój, ciszę, ludzi. Na końcu świata ma być w tych dniach od minus 51 do minus 48 stopni. I zamiast mrozić - cieszy mnie ta wyprawa. Ucieczki są najważniejsze.